TOTBİD

AGUH

AGUH Başkanından

TOTBİD-AGUH Başkanı’ndan

Sevgili asistan kardeşlerim ve genç uzman arkadaşlarım,

TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği), 1970 yılında Ankara’da yapılan I. Uluslararası Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinin ardından faaliyetlerine başlamış ve yıllar içerisinde kurumsallaşıp, genişleyerek daha köklü bir hal almıştır. Bunun neticesinde ilerleyen yıllarda, daha iyi odaklanıp daha etkin faaliyet gösterme amaçlı TOTBİD’ e bağlı alt grup ve şubeler oluşturulmaya başlanmıştır. TOTBİD, çoğu dernek ve oluşumun aksine asistan eğitimini ve bilimsel faaliyetleri hep ön planda tutmuş ve desteklemiştir. TOTBİD-AGUH (Asistan ve Genç Uzman Hekimler) Konseyi de bu ailenin en genç üyesidir ve 2012 yılında Sayın Op. Dr. Gazi HURİ’nin kurucu başkanlığında faaliyetlerine başlamıştır. Bunu 2014 ve 2016 yıllarında yapılan seçimlerle Sayın Op. Dr. Safa GÜRSOY ve Op. Dr. Mustafa AKKAYA başkanlığındaki yönetim kurulları izlemiştir. Son olarak da 2018 yılı, 28. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi içerisinde yapılan seçim doğrultusunda şahsım başkanlığındaki yönetim kurulumuz bayrağı devralmıştır.

Temel amacımızı; Türkiye’de asistanlık eğitimi ve genç uzmanların sürekli mesleki eğitimi ile ilgili konularda sorunlarını belirlemek, bunlara çözüm üretmek ve eğitimin standartlarını arttırma konusunda çalışmak oluşturmaktadır. Bu amaç ve bilinçle çalışmaktan ve siz meslektaşlarımıza hizmet vermekten gurur ve kıvanç duymaktayız.

Bu bağlamda çeşitli faaliyetler içerinde bulunup, bazı projelerimizi hayata geçirmeye çalışmaktayız. Öncelikle ‘Kurum Temsilciliği’ sistemini oluşturup bağlarımızın güçlenmesini ve haberleşme ağımızın hızlanmasını hedeflemekteyiz. Böylece gerek mail, gerekse sosyal medya üzerinden yapacağımız kurs, kongre, eğitim toplantısı, internet oturumları ya da çeşitli burs imkânları gibi asistan arkadaşlarımızın eğitimine katkısı olacak organizasyonları hızlı bir şekilde duyurarak katılım oranlarını arttırmış olacağız. Ayrıca daha önceki dönemlerde olduğu gibi; araştırma görevlisi arkadaşlarımız arasında yapacağımız çeşitli yarışmaları kazanan arkadaşlarımıza ödül olarak ücretsiz kurs ve kongre katılımı sağlamayı amaçlıyoruz. Eğitsel faaliyetler için TOTEK (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi) ile ortak çalışmalar, internet üzerinden online eğitim projeleri, yurtiçi ve yurtdışı asistan değişim organizasyonları, siz meslektaşlarımızın sorunlarını anlamaya yönelik anket çalışmaları, günümüz sorunlarından “malpraktisten” korunmak amaçlı yeterli onam formlarına tüm genç meslektaşlarımızın ulaşımının sağlanması gibi birçok konuda da planlamalar yapmaktayız. Gelişen teknoloji neticesinde işlevi her geçen gün artan cep telefonları üzerinden de bağlantımızı güçlendirmek için ‘TOTBİD-AGUH uygulaması’ ve asistan arkadaşlarımızın da söz sahibi olacağı ‘TOTBİD-AGUH Dergisi’ olgunlaşma aşamasındaki projelerimizdir.

      TOTBİD çatısı altında hepimizin dünya standartlarında birer ortopedist olmamız için gerekli bilince ve eğitim olanaklarına sahip olmamız için birçok imkan bulunmaktadır. Ayrıca TOTBİD’in uyguladığı kurumsal, organize ve geniş kapsamlı eğitsel ve bilimsel faaliyetler bizler için örnek olmakta ve bu hususta ne kadar çok mesafe katetmemiz, ne kadar çok emek sarf etmemiz gerektiğinin yol göstericisi olmaktadır. TOTBİD-AGUH Konseyi faaliyetlerini yakından takip eden, destekleyen ve projelerimizin hayata geçmesi için çeşitli imkanlardan faydalanmamızı sağlayan başta TOTBİD yönetim kurulundaki ve TOTEK yönetim kurulundaki hocalarımıza ayrıca teşekkür ederim.

Tüm hedeflerimizi gerçekleştirmemiz, eğitsel faaliyetlerde yer almamız, bilimsel ortamlarda bulunmamız ve karar verme aşamasında daha etkin söz sahibi olmamız; ailemizin büyüklüğüne, işlevselliğine ve aramızdaki dayanışmaya bağlıdır. Yeni yönetim kurulu olarak en büyük gayemiz bu birlikteliği ve işlevselliği sağlamaktır. Daha önceki yönetim kurulundan devraldığımız ve TOTBİD-AGUH bilincini anlatan sloganımız gibi;

Bir araya gelmek başlangıç, bir arada durabilmek ilerleme, birlikte çalışmak başarıdır…

Saygı ve Sevgilerimle,
 

Op. Dr. Tayfun BACAKSIZ
TOTBİD-AGUH Başkanı

© Tüm hakları Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’ne aittir.
Loading...

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...