SEVGİLİ TOTBİD-AGUH ÜYESİ MESLEKTAŞLARIM

Hepinizi TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği) adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

TOTBİD-AGUH (Asistan ve Genç Uzman Hekimler) Konseyi 2012 yılında, o yıllardaki TOTBİD başkanı olan Prof.Dr. Önder Aydıngöz döneminde kurulmuş ve Op. Dr. Gazi HURİ’nin kurucu başkanlığında faaliyetlerine başlamıştır. Daha sonra, 2014 yılında Op. Dr. Safa GÜRSOY ve 2016 yılında Op. Dr. Mustafa AKKAYA, TOTBİD-AGUH başkanlıklarını başarılı bir şekilde yürütmüşlerdir. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise Op.Dr. Tayfun Bacaksız ve ekibi görevi devralmışlardır. Ben bugüne kadar TOTBİD-AGUH’da görev alan ve emek veren tüm meslektaşlarıma Ortopedi ve Travmatoloji ailesi adına teşekkür ederim ve kutlarım. Yeni başkan Op.Dr. Tayfun Bacaksız ve ekibine de başarılı bir dönem geçirmelerini dilerim.

Temel amacı; “Türkiye’de asistanlık eğitimi ve genç uzmanların sürekli mesleki eğitimi ile ilgili konularda sorunlarını belirlemek, bunlara çözüm üretmek ve eğitimin standartlarını arttırma konusunda çalışmak” olan TOTBİD-AGUH Konseyinin beklentilerine ve hedeflerine ulaşmasında, TOTBİD olarak biz her türlü maddi ve manevi desteği vermekteyiz ve bundan sonrada vermeye devam edeceğiz.

TOTBİD ne kadar bir uzmanlık derneği de olsa, gelecekte uzman olacak ve bizlerin yerini alacak olan asistanlarımızın her zaman, her konuda yanlarında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Gerek asistanların gerekse Türkiye’nin her köşesinde fedakarca görev yapan genç uzman meslektaşlarımızın bilimsel, sosyal ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak bizim önemli bir görevimizdir. TOTBİD her türlü faaliyeti için,  tüm meslektaşlarını ayrım yapmadan kucaklayan güçlü bir dernektir. Derneklerin gücü, kayıtlı üye sayısı ve o üyelerin derneklerine sahip çıkmaları ile  doğru orantılıdır. Bu gücün varlığı ve idame ettirilebilmesi için, meslektaşlarımızın derneğimize üye olmaları ve derneğimizin yapmış olduğu faaliyetleri desteklemeleri gerekmektedir.

Asistan ve genç uzman meslektaşlarımızın eğitimine katkıda bulunmak amacı ile, TOTBİD, TOTEK (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi), TOAK (Türk Ortopedik Araştırma Konseyi) ve TOTBİD şubeleri tarafından yapılan tüm kurslar, bölgesel toplantılar, sempozyumlar, kongreler, internet oturumları, yayınlanan dergiler, burslar ve ödüller önemli bir alt yapı, emek ve finans gerektirmektedir. Bugün TOTBİD Türkiye’nin en güçlü kurumsal tıp derneklerinden birisi olarak, bu faaliyetleri sizler için organize edebilme gücüne ve bilincine sahip bir dernek olmanın gururunu yaşamaktadır. TOTBİD olarak bu faaliyetlerimizden sizlerin azami şekilde yararlanmanız için, AGUH’a büyük görevler düşmektedir. AGUH sizler ile TOTBİD arasında adeta bir köprü görevi yaparak faaliyet göstermektedir. Bu nedenle tüm asistan ve uzman kardeşlerimizin TOTBİD ve AGUH’a üye olmalarını ve internet sayfalarını sıkça ziyaret etmelerini öneriyoruz.

TOTBİD ve AGUH’un en önemli görevlerinden birisi de mesleki değerleri öğretmek ve o değerlere sahip çıkmaktır. Hekim-hasta, hekim-firma, hekim-hekim arası etik ve deontolojik ilişkilerde meslektaşlarımızı eğitmek, bilgilendirmek ve örnek olmakta asli ve vazgeçilmez görevimizdir. Saygın ve yüce mesleğimizin namusunu ve onurunu korumak, hepimiz için vazgeçilmez olmalıdır.

Sözün özü, Türk Ortopedi ve Travmatolojisinin geleceği olan siz asistan ve genç uzmanlarımızla birlikte hedefimiz; mesleğimizle ilgili her konuda daha iyiye, daha doğruya ve daha ileriye yürümek olmalıdır.

Selam, saygı ve sevgilerimle


Prof.Dr. İrfan Öztürk

TOTBİD Başkanı