Değerli Meslektaşlarım,

 

26.Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi, 25-30 Ekim 2016 tarihleri arasında başarılı bir organizasyon ile gerçekleştirildi. Bu değerli organizasyonun düzenlenmesinde, başta Saygıdeğer Hocalarımız olmak üzere, emeği geçen tüm herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Son dört Ulusal Kongre’de olduğu gibi bu yıl da bilimsel program içerisinde TOTBİD-AGUH panellerine yer verilmiştir. Daha önce mail grubumuz vasıtası ile yaptığımız duyurular sonrası asistan ve genç uzman arkadaşlarımızın görüşlerini de alarak panellerimizin içeriğini belirlenmiştir. Kongremizin birinci ve dördüncü günü düzenlemiş olduğumuz panellerimize yoğun bir katılım gerçekleşmiş ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

 

26.Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi TOTBİD-AGUH Oturumları:

 

Ortopedi ve Travmatoloji Eğitimi ve Yükselen Değerler

 

Panel Dr.Safa Gürsoy’un başkanlığını yürüttüğü 2014-2016 döneminde gerçekleştirilmiş faaliyetler ve haberlerin sunulması ile başladı. Geçmiş iki yıllık dönem içinde başarı ile tamamlanan birçok TOTBİD-AGUH faaliyetinden bahsedildi ve gelecek dönem ile ilgili temenniler sunuldu.

 

Ardından Dr.Mustafa Akkaya son dört yıldır devam eden TOTBİD-AGUH anketlerinden ve özellikle son iki dönem anketinin ayrıntılı verilerini sunarak çeşitli önemli noktalara değindi.

Uzun yıllar Sağlık Bakanlığı Müsteşarlık görevini yürüten Değerli Hocamız Sn. Prof.Dr.Nihat Tosun ‘Ortopedi Eğitiminin Dünü Bugünü’ başlıklı konuşmasında bizlere ülkemizde ortopedi eğitiminin geçmişten günümüze gelmiş olduğu nokta ve yaşanan değişimlerin neler olduğuna dair çok ayrıntılı ve değerli bir sunum yaptılar.

 

Ardından 2016 EFORT Travelling Fellowship programını kazanarak EFORT 2016 Kongresi öncesi Avusturya’da çeşitli merkezler de kısa süreli eğitim görme fırsatı yakalayan Dokuz Eylül Üniversitesi son sene asistanı arkadaşımız Dr.Demirhan Demirkıran yurtdışında kazanmış olduğu deneyimleri ve bunların analizi bizlerle paylaştı.

 

Ardından kurucu başkanımız ve her zaman önderliğimizi yapan Sn.Doç.Dr.Gazi Huri ‘Ortopedi Eğitiminde Uluslararası İşbirliği ve AB Projeleri’ isimli sunumunu yaparak bizleri bu konuda bilgilendirmiş ve ortopedi asistanlarına yönelik ulusal ajans tarafından onaylanan projesinden bahsetmiştir.

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Değerli Hocamız Sn.Prof.Dr.Metin Doğan, özellikle ülkemizde öncü merkezlerden biri ve beceri temelli eğitimlerde çok önemli deneyimleri bulunması anlamında bizlere bu eğitimler konusunda çok değerli bilgiler verdiler ve önümüzdeki dönem eğitim faaliyetleri hedeflerinden bahsettiler.

 

Ardından Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Değerli Hocamız Sn.Prof.Dr.M.İ.Safa Kapıcıoğlu bizler için çok önemli bilgilerle dolu sunumu olan ‘Ortopedi Eğitimine Akademik Bakış’ isimli sunumunu gerçekleştirdi ve ülkemizde güncel asistan eğitim durumu hakkında çarpıcı bilgiler sundu.

 

Panelin son konuşmasını ise Değerli Hocamız Sn.Prof.Dr.Mahmut Nedim Doral ‘Sosyal Ortopedi’ isimli sunumu ile yaptı Biz asistan ve genç uzman hekimlere çok önemli tavsiyelerde bulundu. 

 

Tüm bu önemli ve değerli konuşmalar ile birlikte ilk gün gerçekleştirmiş olduğumuz panelimiz başarılı bir şekilde tamamlandı. 

 

 

Asistanın Eğitim ve Çalışma Hayatı ile Beklentileri

 

Panel Dr. Melih Ünal‘ın Türkiye ve Dünyada ortopedi asistan eğitimiyle ilgili genel bilgi vermesiyle başladı. Eğitimin standardizasyonun önemi, eğitimdeki başlıca sorunlar üzerine durulduktan sonra TOTBİD-TOTEK-AGUH’ un Türkiye’de ortopedi asistan eğitimini destekleme yönündeki faaliyetleri vurgulandı ve ardından asistanların akademik çalışmalara nasıl gerçekleştirebilecekleri hakkında bilgiler sunuldu.

Ardından Dr. Emrah Arslantaş asistanın hastane içi çalışma koşulları hakkında bilgi verdi. Konuşma içerisinde asistanın acil servis, yatan hasta servisi, ameliyathane, poliklinik faaliyetleri hakkında bilgi verilirken, yoğunluk ve hizmet önceliğinin asistan eğitimi üzerine olumsuz etkileri vurgulandı ve bu konudaki beklentiler dile getirildi.

 

Ardından Dr. Bünyamin Arı ortopedi asistan hekimlerin sosyal aktivite katılımlarından bahsetti. Zaman yetersizliği ve yorgunluk gibi faktörler sebebiyle asistan hekimlerin sosyal hayatı ikinci plana attığı ve yine sosyal aktiviteye katılımlarının kıdem yılı ile orantılı olarak arttığı vurgulandıktan sonra bu konudaki beklentiler aktarıldı.

 

Ardından TOTBİD Sağlık Hukuku Kurulu üyelerinden Değerli Hocamız Yrd.Doç.Dr.Nezih Varol, asistanın sağlık hizmeti ve eğitim faaliyetleri sırasındaki hukuki sorumlulukları hakkında kapsamlı bir sunu yaptı ve asistan hekimleri yaşanabilecek olumsuz tablolardan korumak için ne gibi önlemler alabilecekleri hakkında değerli bilgiler aktardı.

 

Ardından 2016 EFORT Travelling Fellowship programını kazanarak EFORT 2016 Kongresi öncesi Avusturya’da çeşitli merkezler de kısa süreli eğitim görme fırsatı yakalayan Dokuz Eylül Üniversitesi son sene asistanı arkadaşımız Dr.Demirhan Demirkıran yurtdışında kazanmış olduğu deneyimleri paylaşarak yurt dışında eğitim ve sosyal hayat koşulları hakkında bilgi verdi.

 

Tüm bu önemli ve değerli konuşmalar ile birlikte ulusal kongremizin dördüncü günü gerçekleştirmiş olduğumuz panelimiz başarılı bir şekilde tamamlandı. 

 

TOTBİD-AGUH Genel Kurulu:

 

26.Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nin üçüncü günü TOTBİD-AGUH Genel Kurulu gerçekleştirildi. Salonun tamamının dolması ve yeni yönetim kurulunda yer almak konusunda genç ortopedistlerin ilgisi TOTBİD-AGUH’un gelmiş olduğu noktayı göstermiştir.

 

TOTBİD Başkanımız Sn.Mustafa Başbozkurt Hocamızın da katılımı ile önümüzdeki iki yıl boyunca bu önemli görevi üstlenecek olan yeni yönetim kurulu seçimi gerçekleştirildi. Son ana kadar oldukça çekişmeli bir şekilde devam eden genel kurul seçimlerinde yarışan tüm adaylara göstermiş oldukları özgüven ve centilmen davranışlarından ötürü tebrik ederiz.

Yeni yönetim kurulu ve görev dağılımı şu şekilde oluşmuştur;

 

Mustafa Akkaya (Başkan)

Melih Ünal (Genel Sekreter)

Gazi Şahutoğlu (Bilişim Koordinatörü)

Tahsin Gürpınar (Üye)

Hasan Orkun Varmış (Üye)

 

Konseyimizin birçok alanda asistan ve genç uzman hekimler için yapmış olduğu çalışmalar ile geldiği bu önemli noktada başta önceki yönetim kurulu başkanı olan Safa Gürsoy ve ekibine ayrıca bu çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni göreve başlayan yönetim kurulu olarak, yapılacak olan ilk TOTBİD yönetim kurulu toplantısında hazırlamış olduğumuz kısa, orta ve uzun dönem çalışma planlarımızı ve projelerimizi sunup, Değerli Hocalarımızın destekleri ile konseyimizi, bugün geldiği önemli noktanın daha da ilerisine taşımak için çalışacağız.

 

Son olarak, kongrenin bilimsel programı içerisinde panelimize ve genel kurulumuza yer veren Saygıdeğer TOTBİD Başkanı ve  Yönetim Kurulu Üyesi Hocalarımıza teşekkür ederiz. Ayrıca desteklerini ve yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen, genel kurul seçiminde de özverili bir çalışma sergileyen, tüm TOTBİD çalışanlarına da bu vesile ile teşekkür etmek istiyoruz.

 

Saygılarımla,

Dr.Mustafa Akkaya

TOTBİD-AGUH Konseyi Başkanı